Máme to za sebou! Ve dnech kolem kulatého výročí osvobození vládly v Česku hotové vzpomínkové orgie, až si člověk chvílemi přestával být jist, zda ta válka skončila před sedmdesáti lety, anebo převčírem.
Je žádoucí nezapomínat na největší krveprolití moderních dějin, na druhou stranu mám jisté podezření, zda vysoká společenská atraktivita tématu nesnese v něčem srovnání s atraktivitou televizního zpravodajství o leteckých haváriích a vlakových neštěstích: v tom, že si jimi ukájíme latentní touhu po krvi…
Navrch ta bojová atmosféra zmobilizovala nostalgiky starých zlatých časů, které mnohem spíše než zlaté byly rudé. Vše vyvrcholilo minulou sobotu. V den, kdy moskevským Rudým náměstí hřměly obrněné kolony, na pražských Olšanech komunističtí představitelé minulí i současní – Jakeš a Filip – uctívali památku padlých Rudoarmějců. Marta Semelová recitovala báseň Jevgenije Jevtušenka Chtějí Rusové válku? a pěla se Internacionála. Na smíchovském náměstí, kde na kamenném podstavci stával sovětský tank, pro změnu skupinka lidí protestovala proti jeho odstranění. Když tenhle tank v srpnu 1968 zahlédla osádka jeho zcela funkčního dvojčete, jež se sem přihrkalo po pásech, zastavila prý tenkrát prudce a namířila na něj dělovou hlaveň. Zalekla se snad toho, že ji tu vyhlížejí kontrarevolucionáři na posedu?
Mít svobodu není vážně k zahození. Stojí i za to, aby si Marta Semelová, vedle níž by byl Gustáv Husák pravicovým oportunistou, říkala i recitovala, co se jí zlíbí.
Deník Metro, 13. 5. 2015
Nepřipadá vám to divně, že vás tak podráždily jenom „rudé“ oslavy? A co ty „hvězdnato-pruhované“, které trvaly skoro dva týdny? Vůbec nevadily, co? Nebo jste TAKÉ evidentně přívržencem dvojitých standardů? Je to sprostý, co jste „naškrabal“…..možná, že tento článek je výjimkou a píšete něco, co se dá číst bez omrzení…..škoda, ale už nemám žádný zájem číst vaše žvasty ……
2 Temis: Ať je to jak je to, je faktem, že nás okupovala Rudá armáda. Faktem je, že naše ekonomická situace šla od spolupráce s Východem do kytek (určitě ale namítnete, že by se to stejně v 90. letech rozkradlo
). Ať je zatím jakýkoliv podtext a konspirační teorie proti “hvězdám a pruhům!, měl jsem možnost se bavit s ex-senátorem Bobem McEwanem, který poměrně jasně definoval, co stálo za převratem v Evropě. A proto mi vždy přijde vhodné se navést do Rudé armády a nenavážet se do Pruhů a hvězd!