Martin Daneš
V Mariánských Lázních má do čtyř let dojít k útlumu tamních trolejbusů a jejich vystřídání autobusy.
Československé trolejbusy procházely četnými peripetiemi. Houfně se zaváděly po 2. světové válce. Ropovod Družba dodávající nám levnou ropu ze Sovětského svazu přiměl komunistický režim k obratu o 180 stupňů a plánu trolejbusové provozy v zemi – s výjimkou dvou lázeňských – postupně zrušit. Ropná krize všechno změnila, a naposledy tak své troleje strhal Děčín v roce 1973.
Trolejbusy, které před 61 lety vystřídaly mariánskolázeňské tramvaje, se staly pevnou součástí místního koloritu: brázdíce neslyšně třídy plouvoucí v zeleni, spoluvytvářejí zdejší příjemnou, poklidnou atmosféru. Nechoďte ale s tímhle typem argumentů na bývalé vexláky a pragmatické svazáky, kteří u nás po roce 1989 budují nový společenský řád…
Dle mariánskolázeňského starosty za ODS „jsou pryč doby, kdy vlaky přivezly na nádraží stovky odborářů a trolejbusy je rozvážely po městě“. Rozuměj: kolektivismus je mrtev, zítřek patří individuální automobilové dopravě! Podobně to vidí v Rusku a dalších postsovětských zemích, kde trolejbusy vyklízejí ulice měst. V západní Evropě je trend právě opačný a řada měst tam dnes obnovuje dříve zrušené elektrické trakce MHD.
V roce 2006 kvůli úsporám zrušili trolejbusy v Banské Bystrici; na nátlak místních byl po roce jejich provoz obnoven. Trolejbusy ze středoslovenského města mají štěstí, že jsou „sametové“ (z roku 1989), zatímco ty z Mariánek jsou „rudé“.
Deník Metro, 9. 10. 2013
Napsat komentář